Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Spojovatelka

+420 558 304 111
+420 800 177 323

Pracoviště

Operace křečových žil dolních končetin

Křečové žíly postihují v dospělém věku až 50 procent populace. Toto onemocnění může přinášet pacientům celou řadu potíží a zdravotních komplikací. Od „pouhého“ kosmetického hlediska, které však může mít na psychiku pacienta značně negativní  dopad, je to široká škála bolestí, pocitů těžkých nohou, otoků, hyperpigmetnací, ekzému, zánětů kůže a podkoží, flebitid až po závažné bércové vředy, které jsou velmi obtížně léčitelné a pacienta invalidizují.  V Centru cévní a miniinvazivní chirurgie každoročně operujeme na 600 pacientů s varixy dolních končetin, což je vůbec nejvíce v Moravskoslezském kraji a v rámci republiky se tak pracoviště také řadí k absolutní špičce. Naši lékaři neustále rozvíjí nejnovější trendy v léčbě tohoto onemocnění.

Naše pracoviště je největší cévní centrum v Moravskoslezském regionu (i daleko za jeho hranicemi) jak v počtu operačních výkonů, tak v počtu erudovaných specialistů - atestovaných cévních chirurgů. (Operační výkony samozřejmě nezahrnují pouze operaci křečových žil, ale zejména operace na tepenném systému celého těla. Dále se zde provádí vysoký počet laparoskopických operací žlučníků a kýl a množství urologických výkonů).

Kromě klasického chirurgického řešení varixů dolních končetin, které však také neustále inovujeme a snažíme se i tuto klasickou metodu provádět co nejkvalitněji a co možná nejšetrněji, rozvíjíme již řadu let tak zvané miniinvazivní endovenozní metody operace křečových žil, které jsou v moderní medicíně celosvětově na vzestupu. Pacientům můžeme nabídnout i komfort v podobě operačního výkonu v rámci jednodenní chirurgie.

Máme jeden z největších souborů  pacientů v ČR (ne-li největší) operovaných pomocí radiofrekvenční ablace kmenových varikozit (Venefit). Radiofrekvenční ablace patří při řešení  varixů dolních končetin v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí mezi nejčastěji prováděné zákroky. Při této metodě pod dohledem ultrazvuku zavedeme malý katétr do nemocné žíly. Zde pomocí radiofrekvenční energii, tedy tepla, dojde ke zmenšení žilní steny a k uzavření žíly. Tato metoda je velmi šetrná, efektivní, bezpečná a umožňuje časný návrat k běžné zátěži.  I tento zákrok je možné absolvovat v rámci jednodenní chirurgie a pacient se může během několika dní vrátit ke svým běžným aktivitám. Tuto metodu provádíme již od roku 2009 a nejen v našem kraji jsme pracoviště s největšími zkušenostmi s tímto typem operace. V současné době se již blížíme ke dvěma tisícům pacientů operovaných touto moderní metodou, což je nejen v kraji, ale i v celé české republice unikátní množství. Metoda Venefit je obdobou tzv. laserové operace varixů. Je však o něco bezpečnější a má minimálně stejné, spíše však lepší, dlouhodobé výsledky a je zlatým standardem mezi endovenozními operacemi varixů na světě.

V průběhu let jsme aplikovali i jiné šetrné metody operací křečových žil, jakými jsou např. Clarivein či Variclose. Nicméně po zhodnocení spokojenosti pacientů a dlouhodobých výsledků jsme přesvědčení, že metoda Venefit (radiofrekvenční operace) je v tomto směru nejlepší. Můžeme také ošetřit obě dolní končetiny najednou.

Zákrok provádíme často v rámci jednodenní chirurgie. Po ošetření musí pacient  na končetině nosit elastické obinadlo nebo kompresivní punčochu, a to pouze po omezenou dobu 7 - 14 dní. „Ošetřená“ kmenová žíla splaskne, stěny se slepí k sobě, žíla zaniká a po několika týdnech se přemění v tenký vazivový pruh, který se vstřebá a pacient se může velmi rychle vrátit ke svým každodenním aktivitám a zákrok tak výrazně zkracuje event. pracovní neschopnost.

Kromě hlavního žilního kmene bývají varikózně postiženy i jednotlivé žilní větve těchto kmenů. K jejich odstranění používáme jemnou operační techniku, při které křečové žíly odstraňujeme z drobných řezů o velikosti  cca 2 - 4 mm pomocí jemných, tzv. Varadyho háčků, nebo do nich také můžeme během operace aplikovat pod ultrazvukovou  kontrolou sklerotizační roztok.

Každému pacientovi po předchozím důkladném cévním vyšetření v cévní ambulanci vždy individuálně doporučíme, který typ zákroku je pro něj nejvhodnější. Roli samozřejmě vždy hraje řada faktorů, jako je typ žilního postižení, rozsah křečových žil nebo například další přidružená onemocnění, apod.

Kromě toho nabízíme různé progresivní metody sklerotizací (např. pěnová a ultrazvukem řízená sklerotizace). Posledně zmiňované metody provádíme samozřejmě i ambulantně.

Vyšetření může pacient absolvovat i v našich detašovaných cévních ambulancích, které máme v okolních velkých městech.

 

 

 

zpět na úvodní stránku oddělení