Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Spojovatelka

+420 558 304 111
+420 800 177 323

Pracoviště

EEG laboratoř

Ordinační hodiny, provozní doba

Pondělí:
Úterý:
Středa: 7:00 – 13:30
Čtvrtek: 7:00 – 13:30
Pátek:

Co je to EEG (ElektroEncefaloGrafie) vyšetření?

Orgánem sledovaným při vyšetření EEG (elektroencefalografie) je mozek. Mozek je nejdůležitější a nejkomplikovanější orgán lidského těla, který obsahuje přibližně 100 miliard nervových buněk spojených navzájem stovkami až desetitisíci spoji.

Pomocí EEG měříme proměnlivé elektrické signály, jejichž zdrojem jsou synchronizované výboje nervových buněk šířící se neuronovými okruhy. Bioelektrický signál se získává z elektrod umístěných na kožním povrchu vlasaté části hlavy. Umístění elektrod je dáno mezinárodní normou. Elektrody snímají jemné rozdíly elektrických potenciálů a vedou je ke zpracování do přístroje. Naměřené a zesílené hodnoty elektrických potenciálů pak vytvářejí v záznamu vlny. Při změnách mozkové aktivity dochází k více či méně charakteristickým změnám obrazu křivky. Signály získané tímto měřením se dále zpracovávají pomocí různých programů. Ve většině případů lze již přímo z EEG záznamu určit typ a lokalizovat místo onemocnění.

V některých případech provádíme mapování mozkové aktivity, tzv. „brain mapping“, kdy se barevně odliší místa s různou mozkovou aktivitou. Mapování umožňuje zachycení patologie, která nemusí být při vizuálním hodnocení grafu rozpoznána.

Díky EEG vyšetření lze získat důležité informace, které mají nezastupitelné místo v diagnostice širokého spektra neurologických onemocnění. Opakovanými EEG záznamy sledujeme aktivitu a vývoj onemocnění, a tím i účinnost léčby.


Indikace k EEG vyšetření

EEG indikujeme v neurologii především při diagnostice záchvatovitých onemocnění jako je epilepsie, při poškození mozku u cévních mozkových příhod, u mozkových nádorů a poúrazových stavů. K EEG je nutné doporučení specialisty - neurologa, psychiatra nebo psychologa.


Organizace vyšetření

Prosíme Vás, abyste se na vyšetření dostavili v určenou hodinu. Vyšetření Vám nemůžeme provést dříve nebo později z důvodu dalších objednaných pacientů. V případě, že vyšetření nemůžete absolvovat v objednaném termínu, prosíme Vás, abyste se přeobjednali na jiný termín.

K vyšetření si s sebou doneste průkazku zdravotní pojišťovny, doporučení lékaře specialisty a také hřeben k úpravě vlasů po vyšetření. Příprava před vyšetřením zahrnuje:

  • Záznam se většinou provádí po dostatečně dlouhém spánku.
  • Při diagnostice epilepsie se vyšetření naopak provádí po nedostatku spánku, tzv. spánkové deprivaci, která může vyvolat epileptické výboje na EEG.

Je nutné, abyste k vyšetření přišli s hlavou umytou běžným šampónem. Nepoužívejte žádné pěnové a tužící přípravky. Pro správný kontakt elektrod je totiž zapotřebí použít speciální gel. Provedení EEG vyšetření:

  • EEG provádíme v laboratoři, která se nachází ve 3. patře ambulantní části Nemocnice Podlesí vedle neurologické ambulance.
  • Na hlavu Vám umístíme čepici, ve které jsou zabudovány elektrody. Ty snímají jemné rozdíly elektrických potenciálů a vedou je ke zpracování do přístroje. V průběhu vyšetření budete vystaveni např. blikajícímu světlu či požádáni o zrychlené dýchání - zvlášť nosem a ústy.

Jedná se o neinvazivní, nebolestivé a pro pacienta nijak zatěžující vyšetření, které trvá 20 – 30 minut a dá se dle potřeby často opakovat


Odpovědi na nejčastější dotazy pacientů:

Může se při EEG vyšetření určitě zjistit epilepsie?

Záznam trvá 20 minut a během této doby nemusí být přítomna abnormální mozková aktivita s výskytem tzv. epileptiformních grafoelementů, které se vyskytují při epilepsii. Záchyt epilepsie je po prvním EEG vyšetření 30%, a proto se EEG vyšetření při podezření na epilepsii provádí opakovaně. V některých případech se pacient a jeho EEG záznam monitoruje po dobou 24 a více hodin. Jde o tzv. videoEEG monitoring, který se však provádí jen ve specializovaných centrech.
Platí ale také, že přítomnost epileptiformních grafoelementů v záznamu ještě neznamená, že pacient má epilepsii. I zcela zdravý člověk může mít nález na EEG podobný jako epileptik. Ke stanovení správné diagnózy je však třeba v první řadě přihlížet ke klinickým projevům a těmi jsou epileptické záchvaty.


Může mě po EEG vyšetření bolet hlava?

EEG je podobně jako EKG elektrofyziologická vyšetřovací metoda, která pacienta vůbec nezatěžuje. Dá se provádět neomezeně. Proto by Vás hlava neměla bolet vůbec. Pokud se však po vyšetření vyskytnou jakékoliv potíže, zcela jistě vyhledejte neurologa, který Vám pomůže.


Může EEG vyšetření bolet?

Toto vyšetření je neinvazivní a zcela nebolestivé.


Jak dlouho vyšetření trvá?

Samotný záznam trvá 20 minut. Je ale třeba počítat s přípravou, tzn. s nasazením čepice, s aplikací gelu v místě elektrod a po vyšetření s očištěním hlavy od gelu. Celkově Vám vyšetření zabere přibližně 30 minut.


Můžu před vyšetřením jíst a užívat všechny léky?

Před EEG vyšetřením můžete jíst i užívat léky bez omezení. Sdělte však lékaři před vyšetřením všechny léky, které užíváte, protože některé dokáží změnit charakter EEG záznamu a vedou k mylným závěrům.


Co když mám dlouhé a husté vlasy?

Průběh vyšetření je stejný, pouze po nasazení čepice Vám do vlasů aplikujeme větší množství gelu pro správný kontakt elektrod. Proto je třeba počítat s tím, že po vyšetření budete mít vlasy od gelu a budou se Vám hůře rozčesávat.

Zpět na Neurologické ambulance

Kontakty:

+420 558 304 423
info@nempodlesi.cz
3. patro ambulantní části

Personál:

Lékaři:
MUDr. David Brzežek
MUDr. Radim Szotkowski

Všeobecné sestry:
Renata Kowalowská
Stanislava Sikorová