Mokré podpaží a dlaně? Lékaři z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí ví, jak na ně
14.11.2022
Nechme tentokrát stranou typická onemocnění, kterými se cévní chirurgie zabývá, a podívejte se na problematiku, ke které se cévní chirurgie dostala trochu náhodou. Tím je nadměrné pocení v určitých lokalizacích, tedy tak zvaná lokalizovaná hyperhidróza. Nejčastěji se objevuje na dlaních, v podpažích a na ploskách nohou. A právě nadměrné pocení v prvních dvou zmiňovaných oblastech umí lékaři Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí chirurgicky velmi dobře ovlivnit.
„Výkon, který se k řešení tohoto problému využívá, se nazývá torakoskopická horní hrudní sympatektomie. V cévní chirurgii se tento výkon dlouho používal k léčení (a stále se ještě někdy využívá) některých forem nedokrevnosti horních končetin nebo k terapii Raynaudova syndromu. Časem se přišlo na to, že tato operace má největší a nejtrvalejší účinky právě na snížení nadměrného pocení dlaní a podpaží,“ popisuje primář Centra cévní a miniinvazivní chirurgie, MUDr. Lubomír Blaha, MBA.
Přestože k léčbě nedokrevnosti nebo Raynaudova syndromu se hrudní sympatektomie využívá již jen sporadicky, o to více se aplikuje k terapii nadměrného pocení. Díky těmto historickým souvislostem je chirurgické oddělení Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí jedním z mála zdravotnických zařízení v regionu, které se problematikou odstranění nadměrného pocení dlaní a podpaží dlouhodobě zabývá. „Samotné pocení je přirozený proces, který je pro lidské tělo velmi důležitý. Jeho hlavní úlohou je termoregulace, dále vylučování škodlivých látek nebo ochrana proti UV záření. Pocení je tedy nutné ke kontrole tělesné teploty v teplém prostředí, při tělesné aktivitě a je normální reakcí na zvýšenou teplotu nebo při úzkosti. Část populace se však potí nadměrně a v nepřiměřených situacích, přičemž tato dysfunkce se objevuje zejména v oblasti, kde je vyšší koncentrace potních žláz jako dlaně, chodidla nebo podpaží. Hyperhidróza vzniká v důsledku špatné funkce autonomního nervového systému,“ zmiňuje primář MUDr. Lubomír Blaha, MBA a dodává, že příčina je neznámá a jedná se spíše o vrozené dispozice. Jde o primární lokalizovanou hyperhydrózu. To je rozdíl oproti nadměrnému pocení, které je způsobeno nějakým jiným onemocněním např. obezitou, diabetem, poruchou funkce štítné žlázy, infekcemi, některými nádory apod.
Tato onemocnění je třeba nejprve vyloučit, aby mohli lékaři přistoupit k řešení primární lokalizované hyperhidrózy. Hyperhidróza, kterou podle odborníků trpí přibližně jedno procento populace, se může jevit jako banální problém. Ovšem odpuzující kruhy na košili nebo neustále mokré dlaně jsou okolím vnímány negativně a nezabrání tomu ani různé deodoranty, antiperspiranty nebo funkční prádlo. Nadměrné pocení může vést ke vzniku emocionálních a sociálních problémů, stejně jako k pracovnímu, fyzickému a psychickému dyskomfortu.
„Torakoskopický zákrok se provádí na operačním sále v celkové anestezii pomocí několika tenkých tubusů – portů zavedených do hrudníku, jimiž jsou zavedeny do hrudní dutiny pracovní nástroje a kamera. Ranky na kůži jsou zhruba půlcentimetrové. Pomocí nástrojů přerušíme v hrudníku vedle páteře probíhající vegetativní nervový provazec, který vysílá signály, jež mají za následek právě zvýšené pocení dlaní a podpaží. Vytneme jej zhruba v centimetrové délce v přesně určeném místě. Metoda má skutečně vysokou účinnost, efekt je okamžitý a trvalý. Účinnost na pocení dlaní se udává 96-100% v podpaží 70-100%,“ uvádí MUDr. Lubomír Blaha.
Výkon je v rukou zkušeného chirurga poměrně jednoduchý, rychlý a závažné operační a pooperační komplikace jsou vzácné. Pooperační průběh bývá nekomplikovaný a rychlý. Nejčastěji odcházejí pacienti domů dva dny po operaci. Za krátkou dobu se provádí výkon na druhé straně těla. Rekonvalescence po výkonu je také krátká. „Pacienti, kteří podstoupili toraskopickou hrudní sympatektomii, si pochvalují zlepšení svého osobního života i společenského postavení. Mohou psát, aniž by zanechávali mokré stopy na papíře, neklouže jim propiska nebo šálek s kávou z ruky. Mohou kdykoli, komukoli a v jakémkoli prostředí podat ruku, aniž by měli nepříjemný a stresující pocit ze své mokré dlaně. Nemusí neustále měnit prádlo kvůli mokrým mapám v podpaží,“ zmiňuje primář MUDr. Lubomír Blaha.
Na oddělení cévní a miniinvazivní chirurgie v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí se provádí horní hrudní sympatektomie již od roku 2003. Nadměrné pocení dlaní a podpaží je v současné době nejčastější důvod k tomuto výkonu. Ročně lékaři pomohou několika desítkám pacientů s touto diagnosou. Pokud máte obdobné problémy, rozhodně zvažte návštěvu cévně chirurgické ambulance.
ZpětKontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL