Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Spojovatelka

+420 558 304 111
+420 800 177 323

O nemocnici

Tým cévních chirurgů Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí zachrání ročně bypassy stovky pacientů před ztrátou dolní končetiny

31.8.2022

Když se řekne bypass, většina lidí si představí operaci, při které chirurgické přemostění pomáhá prokrvit srdeční sval, aby srdce mohlo nadále pumpovat krev do celého těla. Tyto operace provádějí kardiochirurgové. Jenže nejen srdce, ale každá část lidského těla a každý jeho orgán potřebuje ke své funkci dobré prokrvení. A tyto operace pak provádějí cévní chirurgové.

Mezi nejčastěji napadané tepny jsou i tepny pánve a tepny dolních končetin. Při jejich zúžení nebo uzávěru jsou nedokrevností postiženy dolní končetiny. Člověk o tom nejprve neví, poté mu bolesti svalů a křeče nedovolí chodit, až se posléze bolesti objevují i v klidu. A to je již známka kritické nedokrevnosti, stejně jako ischemické defekty a gangréna tkání, nejčastěji na nohách. V tuto chvíli je již končetina ohrožena amputací a v ohrožení je i život pacienta. Tým cévních chirurgů z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí léčí často právě takové pacienty.

Leckdy lze počáteční fáze onemocnění léčit podáváním léků a omezením rizikových faktorů. Řadu pacientů lze také řešit pomocí katetrů a perkutánních plastik (roztažení tepny pomocí balónků) či stentů – tedy bez operace. V pokročilých fázích onemocnění však již přicházejí na řadu cévní chirurgové. „Mezi nejčastější operace patří právě bypassy, které přemosťují postižené části břišní aorty, pánevních, stehenních či bércových tepen. Kalibr tepen, délka bypassů i materiály, které se k nim používají, jsou různé. Někdy našíváme bypass na tepnu, která má centimetr i více v průměru, jindy má tepna třeba jen dva milimetry a k našití jsou nutné lupové brýle. Přemostění může být dlouhé několik centimetrů, ale také můžeme našít bypass z břišní aorty až pod koleno nebo ze stehenní tepny v třísle až k nártu“ popisuje primář Centra cévní a miniinvazivní chirurgie, MUDr. Lubomír Blaha, MBA.

Lékaři Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí používají k bypassu jednak pacientovy vlastní žíly, které mu předtím operačně odeberou nebo využívají rozmanité syntetické cévní protézy. Není výjimkou, že materiály musí kombinovat. Někdy průběh bypassu kopíruje průběh vlastních tepen, jindy jej musí vést zcela mimo obvyklou trasu - třeba z levé pánevních tepny na pravou tepnu stehenní.

„Bypassová operace trvá většinou několik hodin, někdy však i celou pracovní dobu. Není divu, že chirurg musí prokázat notnou dávku vytrvalosti a je po takové operaci zcela vyčerpán. Často musíme provést pacientovi i několik bypassů, abychom končetinu zachránili. Naše pracoviště patří také mezi průkopníky moderních hybridních cévních výkonů - kombinace operace a endovaskulárních technik, které rozšiřují naše léčebné možnosti a zvyšují šance k vyléčení pacienta. V takovémto případě pracuje na pacientovi tým složený z cévních chirurgů a intervenčních radiologů společně najednou,“ vysvětluje MUDr. Lubomír Blaha, MBA a dodává, že někdy je nejtěžší vůbec vymyslet, jakým způsobem končetinu, potažmo pacienta, zachránit.

Tým cévních chirurgů Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí zachrání ročně podobnými operačními výkony několik set pacientů před ztrátou dolní končetiny, často i života. „Stojí to mnoho úsilí, ale náš tým je tady proto, aby pacientům v těchto těžkých situacích pomohl a vrátil je zpět do života“, uzavírá primář Centra cévní a miniinvazivní chirurgie.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: