Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Spojovatelka

+420 558 304 111
+420 800 177 323

O nemocnici

Dědí se ve vaší rodině infarkt? Ani s pozitivní rodinnou anamnézou nemusíte na sport rezignovat, ubezpečují odborníci z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí

30.3.2022

Fakt, že sport prospívá zdraví, je všeobecně známým faktem, a to jak u zdravých lidí, tak také u lidí s kardiovaskulárním onemocněním. Specialisté na sportovní kardiologii doporučují mírnou sportovní aktivitu už i u pacientů s kardiologickým onemocněním, což se dříve často vylučovalo.


„Když měl člověk dříve například hypertrofickou kardiomyopatii (dědičné onemocnění, při kterém dochází ke zvětšení srdečního svalu) nebo stav po infarktu, automaticky to znamenalo, že už nikdy sportovat nebude. Podle nových odborných informací, ale při splnění určitých kritérií, už toto onemocnění nevede ke striktnímu zákazu sportu. To je novinka poslední doby,“ říká MUDr. Bogna Jiravská-Godula, vedoucí lékařka Centra sportovní kardiologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.

Světové normy skríningu kardiovaskulárních onemocnění, které lékaři v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí při diagnostice používají, jsou různého druhu a za rizikové shodně považují sportovce, u kterých se onemocnění srdce v rodině vyskytlo u příbuzného do 50 let věku. „Pokud někdo v rodině takovouto pozitivní anamnézu má, pak je třeba zbystřit a například dítě, které chci nechat sportovat, poslat za odborníkem,“ dodává lékařka. 

Specialisté z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí ale zároveň poukazují na fakt, že není zcela přesně stanoveno, která vyšetření a do jaké hloubky mají být provedena u řady onemocnění, vedených jako kardiovaskulární rodinná anamnéza. „Může se zdát, že dotaz lékaře, zda měl sportující v rodině problémy se srdcem, je tím prvním, který při vyšetření za účelem povolení sportování padne. Není tomu tak. Neexistuje žádná evidence, která by u sportovců s rodinnou zátěží určovala, od kterého pokolení je vhodné vést pozitivitu rodinné anamnézy v patrnosti. Je pochopitelné, že pozitivní rodinná anamnéza u rodičů a jejich sourozenců je velmi riziková. Ale není jasné, zda je nutno zacházet k prarodičům nebo až pra-pra rodičům.  Proto je nutno ke každému sportovci přistupovat vysoce individuálně,“ dodává MUDr. Jiravská-Godula. Obecné doporučení pro rodiče mladých sportovců tak zní, že k praktikovi nebo tělovýchovnému lékaři by měli zamířit nejen v případě dědičných onemocnění srdce, ale také neprodleně, pokud se vyskytnou potíže. 

„Zásadně doporučuji navštívit lékaře, pokud se člověk při sportu zadýchává, prudce se mu najednou zhorší sportovní výkon, trpí dušností nebo bolestí na hrudi. Stává se, že často především muži tyto stavy podcení a snaží se je „přebít“ dalším sportovním výkonem,“ varuje lékařka. „A pokud je v rodině geneticky vázané onemocnění, jako již zmíněná hypertrofická kardiomyopatie, je genetické vyšetření přímo nutností,“ upřesňuje lékařka. 

Zatímco dříve museli sportovci počítat při plánovaných vyšetřeních srdce s hospitalizací a na výsledky se čekalo týdny, dnes je možné pacienty vyšetřit na jednom místě pomocí nejmodernější diagnostiky. „V Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí dostane pacient výsledek v řádu dní a pacienty, kteří by dříve byli kvůli své diagnóze ze sportu vyloučeni, pečlivě sledujeme. S vyloučením rizik sportují dokonce na vrcholové úrovni i ti, kteří by si to před pár lety vůbec nemohli dovolit. Samozřejmě – některým je nutno sport i zcela zakázat, to je úděl lékaře,“ říká MUDr. Bogna Jiravská-Godula, vedoucí lékařka Centra sportovní kardiologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: