Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Pozorujeme výrazně pomalejší hojení plicní tkáně, říká vedoucí ECMO týmu z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí, kde letos napojili 12 pacientů s onemocněním covid-19

31.12.2021

Pro drtivou většinu obyvatel je covid-19 naštěstí relativně banální a nekomplikovaná respirační infekce. Pro tyto jedince život pokračuje bez jakýchkoliv změn. Pak bohužel existuje skupina lidí, u kterých se rozvine těžký průběh onemocnění, v nejhorších případech s nutností použití invazivní plicní ventilace, či metody ECMO. Vedoucí lékař ECMO programu z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí se ohlédnul za uplynulým rokem.

Extrakorporální membránová oxygenace čili ECMO, znamená mimotělní podporu života osobám, jejichž srdce a plíce nejsou schopny poskytnout dostatečné množství výměny plynu nebo perfuze k udržení života. Lidé s těžkým průběhem onemocnění covid-19 mají vysoké riziko závažných komplikací a úmrtí. Pokud veškeré onemocnění přežijí, mají často dlouhodobé potíže ve smyslu dušnosti nebo nejrůznějších neurologických poruch. Takový případ zažili i lékaři v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí. Na začátku roku odpojili od přístrojů pacienta, za kterého přístroje dýchaly dlouhých 44 dnů.

„Pamatuji si, že pacient k nám přijel po dvouhodinové cestě z vyškovské nemocnice, ve velmi kritickém stavu s těžkou poruchou okysličení krve. Pro špatný stav byl pacient napojen na ECMO bezprostředně po přijetí. Bez jeho zavedení by pravděpodobně přežití onemocnění nebylo možné. Po stabilizaci napojením ECMO podpory u pacienta dále pokračovala komplexní léčba covid onemocnění, včetně umělé plicní ventilace a umělého spánku. V průběhu hospitalizace jsme dále byli nuceni průběžně bojovat s opakovanou infekcí různých orgánů, což se nám naštěstí povedlo dobře zvládnout díky trpělivost, profesionalitě a zkušenosti ošetřujícího personálu. Případ tohoto pacienta je do značné míry jedinečný, jelikož po překonání toho nejtěžšího možného průběhu se pacient vrátil zpět k běžným činnostem, které vykonával před jeho onemocněním. Následky, které ho nyní trápí, jsou minimální,“ popisuje vedoucí lékař ECMO programu a vedoucí lékař kardiologické péče MUDr. Radim Špaček z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.

V Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí využívají často při léčbě onemocnění covid-19 oxygenátory. Jedná se v podstatě o "umělou plíci", která se používá u metody ECMO k okysličení krve a zároveň k očištění krve od oxidu uhličitého. Princip je jednoduchý a podobný hemodialyzačnímu filtru - na jedné straně polopropustné membrány proudí krev, na druhé straně pak vzduch o přesně definované koncentraci kyslíku. Takto pak dochází k výměně plynů a je tak nahrazena funkce plicní tkáně.

„Za letošní rok jsme použili ECMO přístroj u celkem 29 pacientů, z nichž u 12 to bylo v souvislosti s onemocněním covid-19. Protože jsme Kardiocentrum, stále u nás dominují indikace ve vztahu k srdečnímu selhání či srdeční zástavě. V souvislosti se samotným zaváděním a spouštěním metody ECMO jsme letos nezaznamenali zásadní komplikaci u našich pacientů,“ vysvětluje MUDr. Radim Špaček a dodává, že přesto je boj s covid-19, především u pacientů napojených na ECMO extrémně náročný.

„Bohužel již s celosvětových dat víme, že smrtnost u pacientů s covid-19 na ECMO je asi o 20-25% vyšší než u jiných příčin selhání plic (např. chřipka, bakteriální záněty plic apod.). Zároveň u pacientů s covid-19 pozorujeme výrazně pomalejší hojení plicní tkáně, což zapříčiňuje, že vyžadují metodu ECMO déle a velmi rychle tak může dojít k nedostatku ECMO kapacit jednotlivých pracovišť. Z těchto důvodů je bohužel jasné, že ECMO není řešením Covidové pandemie. Týká se opravdu pouze nemocných s velkými rezervami, tedy mladších a bez závažných přidružených chorob, tak aby měli šanci toto kritické onemocnění zvládnout,“ uzavírá MUDr. Radim Špaček.

V současné době disponuje Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí šesti ECMO přístroji a v případě potřeby je možné jejich počet akutně navýšit. Mezi hlavní přínos se řadí fakt, že dokážou po nezbytně nutnou dobu nahradit plně funkci plic a případně také srdce. Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí u této specifické a náročné intenzivní péče funguje jako referenční pracoviště pro široký okruh zdravotnických zařízení. Jedná se o velký počet nemocnic nejen z Moravskoslezského kraje, které v rámci dobré spolupráce referují své pacienty do třinecké nemocnice především ke kardiovaskulární léčbě.

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Radka Miloševská
E-mail: radka.milosevska@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: