Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Třinečtí arytmologové z Podlesí úspěšně zavedli prvním pacientům nejmenší kardiostimulátor na světě

10.5.2021

Arytmologové z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí začali implantovat pacientům s poruchami srdečního rytmu revoluční kardiostimulátory Micra. Jsou nejmenší na světě a lékaři je zavádí šetrnou miniinvazivní technikou. Úspěšně je zde operovali prvním pěti pacientům.

Nový kardiostimulátor Micra o minimální hmotnosti i velikosti přináší v léčbě nemocných s poruchami srdečního rytmu naprostý zlom. „Unikátní je v několika pohledech,” hodnotí vedoucí lékař třinecké arytmologie MUDr. Jan Chovančík, Ph.D a popisuje hned ten nejviditelnější: „Celý stimulační systém má tvar malé kapsle, která v sobě kombinuje kardiostimulátor, baterii a zároveň má na svém povrchu velmi malé elektrody nutné ke stimulaci. Hovoříme o nich jako o takzvaných bezdrátových kardiostimulátorech, odborně„ leadless cardiac pacemaker,” pokračuje. 

Je třeba připomenout, že klasické kardiostimulátory lékaři operují pod kůži většinou v podklíčkové oblasti a elektrody musí vést cévami až do samotného srdce. V bezdrátovém stimulátoru dlouhé elektrody zcela chybí, což se promítá do další unikátnosti přístroje, a tím je právě jeho miniaturní velikost. „Ta je velmi malá, Micra je o 93% menší než běžně používané kardiostimulátory a v současné době představuje nejmenší kardiostimulátor na světě,” zdůrazňuje zkušený lékař. Při své velikosti 2,6 cm x 6,7 mm váží pouhých 1,75 gramů. Pro představu - korunová mince váží dvojnásobek.

Díky všem těmto atributům nevyžaduje implantace Micry chirurgický zákrok v podobě vytvoření “kapsy” v podkoží podklíčkové oblasti, ale zavádí se přímo do pravé srdeční komory katetrizační technikou pomocí speciálního zaváděcího systému cestou stehenní žíly. „Místo vpichu se znecitliví, celý zákrok je tak prakticky nebolestivý, trvá asi 20 minut a druhý den po výkonu je nemocný propuštěn domů. Celý koncept kardiostimulátoru Micra se tedy odlišuje od klasického stimulátoru. Obávanými negativy, které souvisejí s běžnou implantační technikou jsou možné komplikace, a to infekční, dále mechanické, jako jsou pneumothorax, hemothorax, žilní trombozy, ale také kosmetické, tedy jizva v podklíčkové oblasti. U nově zaváděné techniky došlo k významné redukcí, resp. úplnému odstranění těchto komplikací, což je dalším obrovským benefitem Micra stimulátorů,” vyzdvihuje další pozitiva novinky MUDr. Jan Chovančík, Ph.D.

Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí se stala teprve pátým centrem v České republice, které implantaci tohoto speciálního kardiostimulátoru nabízí. První výkony zde byly provedeny v prosinci 2020 za účasti prof. MUDr. Petra Neužila z pražské Nemocnice na Homolce, který začal tuto metodu používat jako jeden z prvních na světě. Třineční arytmologové úspěšně implantovali nový Micra systém pěti pacientům a začali tak nemocným nabízet další moderní metodu. „Takzvané „leadless“ kardiostimulátory jsou v současné době ve spektru implantologie metodou unikátní, revoluční, zatím ale doplňkovou, využívanou jen pro určitou část pacientů potřebujících kardiostimulátor. Je zejména 

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Radka Miloševská
Email: radka.milosevska@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: