Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Spojovatelka

+420 558 304 111
+420 800 177 323

O nemocnici

Nový ultrazvukový přístroj umožňuje lékařům Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí zpřesnit chirurgickou léčbu i v průběhu operace

16.10.2020

Centrum cévní a miniinvazivní chirurgie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí využívá nový ultrazvuk za 700 tisíc korun.

„Jeden z našich starších ultrazvukových přístrojů dosloužil. Vzhledem ke každodennímu využití cévního ultrazvuku našimi cévními chirurgy jsme potřebovali přístroj modernější. Ultrazvukové vyšetření už totiž přestává být doménou pouze radiologů či angiologů,“ uvedl primář Centra cévní a miniinvazivní chirurgie třinecké nemocnice MUDr. Lubomír Blaha, MBA.

V porovnání s předchozím přístrojem umožňuje nový ultrazvuk daleko lepší zobrazení cévních struktur, tedy žil a tepen. „Kvalitnější je jednak morfologické zobrazení, které nám ukazuje, jak vypadá cévní stěna (popřípadě její sklerotické změny), jak je céva široká, kudy vede a podobně. Díky novému přístroji se také lépe a jednodušeji dají hodnotit průtokové parametry krevního toku. Dohromady pak může cévní lékař, v tomto případě cévní chirurg, získat velmi dobrý přehled o umístění cévy a o patologických procesech v té které cévě ‒ tepně nebo žíle. Nový ultrazvukový přístroj nám umožňuje zjistit stav cévní stěny na krku, v břiše, horních či dolních končetinách i dalších místech lidského těla,“ poznamenal dále primář MUDr. Lubomír Blaha, MBA.

Cévní chirurgové v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí používají ultrazvukový přístroj také na ambulanci, zde zejména pro diagnostické účely, stejně tak i při prvotním vyšetření pacienta. Následně nový ultrazvuk využívají i při kontrolách po provedených cévních operacích.  Nový ultrazvuk je využíván rovněž i pro léčebné účely. „Například při ultrazvukově navigované skleroterapii křečových žil. Kompletní ultrazvukové služby nám sice dělají naši intervenční radiologové, avšak chirurg si velmi často potřebuje doplnit některé specifické informace sám ‒ zejména před operacemi. Ultrazvukový přístroj využijeme i na chirurgickém lůžkovém oddělení při vyšetřování pacientů nebo při zavádění žilních centrálních katetrů, periferních žilních linek, punkcí různých patologických ložisek apod.,“ objasnil další využití nového ultrazvukového přístroje MUDr. Lubomír Blaha, MBA.

Jak primář zároveň dodal, lékaři nové vybavení nejvíce využívají na operačním sále. „Neobejdeme se bez něj hlavně při operacích křečových žil. Je nepostradatelný zejména při miniinvazivních operacích varixů. Nezbytný je ale často i při klasických operacích křečových žil a také v průběhu tepenných bypassových operacích,“ doplnil primář. 

Podle něj znamená nový přístroj další krok ke zlepšení kvality cévně chirurgické péče v třinecké nemocnici na Podlesí. „Přístroj má lepší, rychlejší a přesnější zobrazení. Jeho využitím přímo v průběhu výkonů dokážeme zpřesnit a zkvalitnit chirurgickou léčbu. Pro lepší představu, ročně provádíme asi 600 operací křečových žil a u velké části z nich používáme ultrazvukový přístroj. Provádíme také zhruba 500 cévních rekonstrukcí ročně, kde se ultrazvuk rovněž často uplatní. Na ambulancích i na oddělení vyšetříme přístrojem každý den řadu dalších pacientů,“ upozornil MUDr. Lubomír Blaha, MBA, a dodal, že nový ultrazvukový přístroj je takzvaně šitý na míru pro využití cévním chirurgům.

Zpět