Lékaři kardiochirurgie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí začínali před 20 lety ve vypůjčeném operačním sále. Dnes jsou špičkou v oboru

4.9.2020

Na 14 tisíc operací má již na svém kontě kardiochirurgické oddělení Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. Třinecká kardiochirurgie začala psát své počátky přesně před dvaceti lety a podstatně tak zvýšila šance pacientů na přežití, když zkrátila čekací doby na kardiochirurgické zákroky na severní Moravě a ve Slezsku z šesti na jeden měsíc, jelikož nejbližší podobná zařízení jsou v Ostravě a Brně. Dnes patří mezi špičky v oboru, a to díky inovativním metodám i více než sedmi stům provedeným zákrokům ročně.

„Začali jsme v lednu 2000. Původně jsme operovali na jednom operačním sále zapůjčeném od chirurgů. Zde jsme dělali tři nebo i čtyři operace srdce denně. To trvalo na štěstí jen půl roku, pak jsme se přestěhovali do dvou nových operačních sálů,“ vzpomíná na počátky kardiochirurgie, která se tak stala ucelenou součástí Kardiocentra Nemocnice AGEL Podlesí, primář MUDr. Piotr Branny.

Za dvě desítky let oddělení zaznamenalo řadu změn, které se týkají nejen modernizace zázemí pracoviště, ale také operativy. Na začátku se lékaři orientovali především na bypassy, postupně se k nim přidávaly operace chlopní, hrudní aorty a vrozených vad a v roce 2005 byla třinecká kardiochirurgie prvním pracovištěm, které v Česku zavedlo novou metodu operace, tzv. videoasistovanou operaci srdce. „Podobá se laparoskopii v chirurgii a je mnohem šetrnější k pacientům. Takto lze provést náhradu nebo plastiku mitrální i trojcípé chlopně, operaci defektu síňové přepážky nebo operaci pro poruchu rytmu srdce,“ vysvětluje primář a dodává, že od roku 2009 jeho tým také implantuje aortální chlopně pomocí katétru přes tříslo. V této metodě patří třinecké pracoviště k největším centrům v Česku.

Prováděny jsou zde všechny operační zákroky srdce u dospělých, mimo transplantaci srdce. Nejčastějším zákrokem je bypass, oddělení se zaměřuje také na operace chlopní a kombinované výkony, kdy pacientovi lékaři našijí bypassy a zároveň opraví nebo nahradí jednu a více chlopní. Pacienti jsou samozřejmě starší a nemocnější než ti, kteří byli operováni před 20 lety.

Kardiochirurgie podobně jako jiné obory těží z technologického pokroku. Objevují se nové nástroje a přístroje, kterými lze provést operace rychleji a snadněji. „Velký důraz dnes klademe na miniinvazivní přístupy. Jsou to většinou operace, které lze provést z malé 5centimetrové jizvy na boku hrudníku s pomocí kamery nebo dokonce pouze z vpichu přes tepnu,“ uvádí MUDr. Piotr Branny s tím, že jeho přáním do dalších let je v Třinci i nadále rozvíjet miniinvazivu a používat nové technologie:

„V příštích letech se na trhu objeví transkatétrové náhrady mitrální chlopně, velmi rychle se vyvíjí léčba srdečního selhání pomocí různých typů srdečních podpor. Budeme se snažit poskytnout našim pacientům všechny moderní technologie tak, abychom drželi krok se špičkou v oboru,“ uzavírá primář kardiochirurgické oddělení Nemocnice AGEL Podlesí MUDr. Piotr Branny.