Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Spojovatelka

+420 558 304 111
+420 800 177 323

O nemocnici

Nové Centrum sportovní kardiologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí pečuje o vrcholové sportovce

13.7.2020

Počet náhlých srdečních zástav a poškození srdce nebo nečekaných úmrtí mladých sportovců mají pomoci snížit nová Centra sportovní kardiologie. Na doporučení je mohou využít vrcholoví sportovci nebo intenzivně sportující populace s kardiologickými potížemi. Specializovaná centra jako první v České republice otevřela Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice Olomouc a Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí. V posledně jmenované nemocnici špičkový zdravotnickým tým spolupracuje s prvními sportovci.

Důvodem pro vznik Center sportovní kardiologie jsou především náhlé srdeční zástavy a úmrtí u mladých sportovců. Podle statistik nenadále zemře jeden z 200 tisíc lidí ročně, ale nositelem potenciálně smrtelné srdeční choroby je jeden z 250 až 300 lidí. Přestože se nejedná o stovky lidí, jsou tato náhlá úmrtí zbytečná a lze jim mnohdy předejít. Sport sám o sobě není podle odborníků příčinou problému, ale zhoršuje prognózu a může být spouštěčem akutního zhoršení nepoznaného srdečního onemocnění. To se může projevit například náhlou poruchou srdečního rytmu během fyzické námahy.

Centra sportovní kardiologie nejsou určena pro širokou masu lidí, ale mají pomoci sportovcům s kardiologickou problematikou co nejrychleji vyřešit jejich problém. „Centrum je určeno pro aktivní sportovce starší patnácti let, kteří potřebují dořešit určité kardiologické odchylky či potíže. Nedříve musí projít základním vyšetřením u svého obvodního lékaře, kardiologa nebo tělovýchovného lékaře a při nutnosti dalšího řešení může sportovec oslovit nás a uděláme vše, co je potřeba,“ vysvětluje MUDr. Bogna Jiravská-Godula, vedoucí lékařka Centra sportovní kardiologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.

Přihlášení do centra není nijak složité. Stačí navštívit internetové stránky třinecké nemocnice v Podlesí a přímo na úvodní stránce pak rozkliknout ikonu Centrum sportovní kardiologie. Zde čeká klienta formulář s registrací, kde kromě základních údajů o své osobě popíše stručně svůj zdravotní problém a připojí přílohy v podobě absolvovaných vyšetření. Na první zájemce specialisté z Třinec příliš dlouho čekat nemuseli. „Klienti se k nám hlásili hned od počátku a momentálně máme rozvyšetřovaných desítky lidí,“ pokračuje vedoucí lékařka s tím, že Centrum sportovní kardiologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí spolupracuje s kardiology i tělovýchovnými lékaři z okolí, kteří se této problematice věnují.

„Nemoci srdce nepotkávají jen nemocné a starší lidi, ale opravdu i mladé sportovce. Zástavu srdce může způsobit třeba odchylka ve tvorbě nebo vedení srdečního vzruchu, která může být patrná na povrchovém EKG, odchylky ve věnčitých tepnách nebo dědičné zbytnění srdečního svalu, tzv. hypertrofická kardiomyopatie. Nebezpečné a často podceňované jsou i přecházené virózy, které mohou způsobit zánět srdečního svalu, myokarditidu,“ vysvětlil MUDr. Otakar Jiravský z třineckého týmu Centra sportovní kardiologie. Aby se dalo tragédiím předejít, je podle něj ze strany sportovců nutné nepodceňovat příznaky, jako je bušení srdce, bolest na hrudi, náhle snížená výkonnost, zvýšená únava nebo nevysvětlitelné mdloby a kolapsy.

Jedním z pacientů třineckého Centra sportovní kardiologie byl také 18letý hokejista Jakub Zapletal, který pochází z jižní Moravy a hokeji se věnuje od 7 let, kdy začínal v Břeclavi. Aktuálně je studentem North Broward Prearatory School  na Floridě, kde při studiu hraje závodně hokej. „Při pravidelném zátěžovém testu v 17 letech mi lékař, ještě na vyšetření v Břeclavi, sdělil, že mi nemůže dát potvrzení o zdravotním stavu, neboť výsledky vyšetření neodpovídaly požadovaným parametrům. Byl to pro mě šok, zdravotní problémy jsem nikdy neměl. Kdybych se tehdy nedostal do péče odborníků Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí, které mi bylo doporučeno hokejovými špičkami, asi bych musel s hokejem úplně skončit,“ vzpomíná Jakub Zapletal, jak se dostal do péče třineckých lékařů.

V třineckém Kardiocentru odborníci provedli mladému hokejistovi důkladnější specializovaná vyšetření. „Díky tomu vím, že jsem v pořádku, a čím byly způsobeny odchylky při prvním vyšetření. Vítám, že v Česku vznikla tato nová specializovaná centra, protože mnoho sportovců má zdravotní problémy, o kterých nemá tušení. I ve svém okolí mám několik kamarádů, které zdraví trápí. Když si při hokeji zlomím ruku, kost se zahojí, ale zkolabuje-li sportovci srdce, může to mít fatální důsledky. Proto je důležité, aby specializovaná péče byla dostupná všem sportovcům,“ doplnil Jakub Zapletal.

Centra sportovní kardiologie vznikla paralelně v lednu letošního roku a mají podporu České kardiologické společnosti a České společnosti tělovýchovného lékařství. Centra nejsou primárně určena pro preventivní testování klubů či jednotlivců ani pro zajištění akutní péče pro sportovce. Jejich smyslem je konziliární spolupráce s lékaři v první linii.

Zpět

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: