Nemocnice Podlesí zrekonstruovala arytmologický operační sál
18.6.2020
Nemocnice Podlesí, člen skupiny AGEL, včera slavnostně otevřela zrekonstruovaný arytmologický operační sál. Důvodem dvouměsíční modernizace jednoho ze dvou arytmologických operačních sálů bylo především stáří, opotřebování rentgenových přístrojů a dále nevyhovující dispoziční řešení sálových prostor. Jedna z největších investic posledních let třineckého zdravotnického zařízení, včetně nákupu dvou rentgenů, si celkově nakonec vyžádá více než 25 miliónů korun, které nemocnice hradí z vlastních zdrojů.
„Arytmologický operační sál už neodpovídal současným moderním potřebám. Před námi byly výzvy směřující ke zkvalitnění zdravotní péče, takže nyní disponujeme vyšší rozlišovací schopností přístroje s rozsáhlejšími projekcemi a kvalitnějším rentgenovým stolem, využit je každý metr prostoru na sále. Sál se tak stává výrazně univerzálnějším k použití u všech typů arytmologických operací na srdci včetně nejsložitějších výkonů prováděných pouze na dvou či třech pracovištích v republice. Podstatné je taktéž zvýšení bezpečnosti v rentgenové ochraně pro pacienty i naše zaměstnance,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Podlesí MUDr. Radek Neuwirth, MBA, s tím, že na sále se týdně uskuteční zhruba 15 operací se zaměřením na léčbu poruch srdečního rytmu. „Chtěl bych poděkovat všem pacientům i zaměstnancům za trpělivost a shovívavost, kterou během stavby projevili. S ukončením stavebních prací odpadne omezení pro ošetřující týmy kardiologů. Již nyní je zmodernizovaný sál velkou odměnou za předchozí dočasně zhoršené podmínky,“ doplnil předseda představenstva.
Projekt rekonstrukce arytmologických operačních sálů počítá celkem se dvěma etapami. V první etapě, která byla nyní úspěšně dokončena, byly provedeny zásadní stavební úpravy sálových prostor a výměna rentgenu, kdy starší přístroj Omega z roku 2005 nahradil moderní Artis zee floor od firmy Siemens Healthineers. „Jedná se o sofistikovaný rentgenový přístroj, který je na mnohem vyšší technologické úrovni než předchozí. Je také bezpečnější pro ošetřující personál i pacienty, umožňující při vyšší kvalitě rentgenového obrazu významné snížení dávky ionizačního záření,“ sdělil vedoucí lékař arytmologie Nemocnice Podlesí MUDr. Jan Chovančík, Ph.D.
Chytré technologie nového rentgenového systému pomáhají lékařům optimalizovat dávky záření podle konkrétního vyšetření a pacienta. „V intervenční kardiologii je zásadní nejen kvalita obrazů, které přístroj produkuje, ale i jeho ergonomie. Angiografický systém ARTIS zee floor s plochým detektorem má proto podobu C-ramena, které je upevněno k podlaze a umožňuje flexibilní polohování a volný přístup k pacientovi ze všech stran. Detaily vyšetření se zobrazují na dvou velkoplošných monitorech přímo nad operačním stolem,“ vysvětluje Mgr. Michal Čech, ředitel společnosti Siemens Healthineers.
Součástí rekonstrukce sálových prostor bylo vybourání několika příček, do kterých byla umístěna velkoformátová bezpečnostní skla s ochranou proti ionizačnímu záření. „Vzniklo tak jednak nové pracovní centrum biomedicinských techniků, které bylo dosud umístěno přímo na sále. Jednak prostor, který bude využíván ke studijním a školícím účelům, umožní bezpečné a přitom přehledné sledování výkonů stážistům a dalším zdravotnickým pracovníkům, kteří se jezdí vzdělávat a školit na různé typy výkonů, a kteří tak nebudou muset sledovat celý jejich průběh přímo na sále,“ uvedl MUDr. Jan Chovančík, Ph.D.
Při stavebních pracích byla provedena také rekonstrukce podlahových skladeb, do které byla umístěna nová kabeláž, a také kompletně rozebrány a následně vytvořeny stropové podhledy pro nový rentgenový přístroj a jeho komponenty. Operační sál je také nově vybaven antistatickou podlahou nebo moderním LED osvětlením s možností stmívání. „Rekonstrukcí vzniklo moderní zdravotnické pracoviště s odpovídajícím zázemím a vybavením, které poskytne kvalitní lékařskou péči, zvýšení standardu operačních zákroků a zajistí vyšší bezpečnost pacienta a personálu na úrovni odpovídající současným normám,“ hodnotí MUDr. Jan Chovančík, Ph.D.
Celková výše investice do této první etapy byla 15 miliónů korun. Během druhé etapy, která je plánovaná na konec letošního roku, se počítá s výměnou druhého rentgenu za nový typ a s dalšími stavebními úpravami druhého sálu. Investice této etapy přijde na více než 10 miliónů korun. Tím by měly být prostory arytmologického komplementu Nemocnice Podlesí v Třinci kompletně zrekonstruovány a zmodernizovány.
Na arytmologických operačních sálech třineckého kardiocentra léčí nemocné s poruchami srdečního rytmu pomocí moderních technologií, především miniinvazivní léčbou, ročně se zde provede více než 750 implantací trvalých kardiostimulátorů a implantabilních kardioverter-defibrilátorů a více než 500 katetrizačních ablací a jako jedno z mála pracovišť v Česku provádí také složité, komplexní ablační výkony.
Zpět
Kontakt pro média
Mgr. Radka Miloševská
tisková mluvčí AGEL
press@agel.cz
Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření
Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL