Ambulanci pracovně lékařských služeb Nemocnice Podlesí v Třinci vede nová primářka

22.5.2020

Novou primářku má Ambulance pracovně lékařských služeb třinecké Nemocnice Podlesí, která zajišťuje komplexní pracovnělékařské služby pro všechny druhy pracovišť. Ambulanci vede nově MUDr. Kateřina Marková a navazuje tak na kvalitní služby a spolupráci, kterou pracoviště poskytuje především pro největšího zaměstnavatele regionu Třinecké železárny a dceřiné společnosti této hutní firmy.

MUDr. Kateřina Marková v roce 2006 ukončila 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze
a následně své odborné znalosti prokázala v Nemocnici Kolín, kde nastoupila do svého prvního zaměstnání. Lékařskou odbornost rozšířila o diabetologii a endokrinologii a v loňském roce také o atestaci ze všeobecného lékařství. Jako rodačka se vrátila do Třince, aby pokračovala ve zkvalitňování nastavených služeb ambulance, která ročně vyšetří na 8 tisíc pacientů.

„Vzhledem k tomu, že v nemocnici pracuji již několik let a jsem v rámci své práce ve velké míře seznámena s provozem naší nemocnice, byl pro mě návrh na vedení Ambulance pracovně lékařských služeb výzvou k uplatnění svých nabytých znalostí. V prostředí ambulance, která se zaměřuje především na provádění pracovnělékařských prohlídek, mám možnost se setkávat a stále ještě nově objevovat vlivy, které působí jak na zdraví zaměstnanců, tak na výkon jejich práce a ovlivňují více či méně zdravotní způsobilost k provádění určité činnosti. Ke správnému posouzení zdravotního stavu je potřeba komplexní znalost informací, umění vidět situaci z více úhlů pohledu, a proto je náplň mé práce zajímavá a mnohdy plná překvapení,“ uvádí nová primářka MUDr. Kateřina Marková a prozrazuje, že kromě práce ji dělají radost aktivity jako cyklistika, turistika nebo tenis.

Péče ambulance zahrnuje posuzování zdravotní způsobilosti k práci a ke vzdělání, posuzování zdravotního stavu v souvislosti s nemocí z povolání a specializovaná vyšetření pro různé rizikové faktory pracovního prostředí v jednom zařízení, obvykle v průběhu jedné návštěvy, jako funkční vyšetření plic, chladový test a vyšetření periferních cév horních, popřípadě dolních, končetin.

Pracovně-lékařské prohlídky ambulance provádí u zaměstnanců rizikových i nerizikových pracovišť. „Jedná se o vstupní, preventivní, mimořádné, výstupní i následné prohlídky. Další možností jsou tzv. VIP prohlídky, prováděné na základě žádosti jednotlivých firem, popř. jednotlivců. Součástí našich služeb je i poradenství zaměřené na ochranu zdraví při práci, na ochranu před pracovními úrazy,

nemocemi z povolání a nemocemi souvisejícími s vykonávanou prací. Obsahem naší činnosti jsou dále školení v poskytování první pomoci a pravidelné dohledy na pracovištích, “ popisuje rozsáhlou činnost MUDr. Kateřina Marková s tím, že v současné době je však ambulance uzavřena kvůli aktuální koronavirové situaci a provádí pouze mimořádné prohlídky.