Oddělení ARO Nemocnice Podlesí využívá v péči o pacienty nejmodernější techniku

11.5.2020

Nové vybavení za více než 3,3 miliónu korun pořizuje v letošním roce pro své Anesteziologicko - resuscitační oddělení Nemocnice Podlesí v třinci, jež patří do sítě AGEL. Díky nejmodernějšímu vybavení a erudovaným lékařům tak oddělení ARO zabezpečuje péči na špičkové úrovni.

Velmi užitečným přístrojem, který byl pořízen, je centrální monitorovací stanice, která propojením s pacientskými monitory životních funkcí umožňuje ošetřujícímu personálu kontinuální sledování velkého množství parametrů životních funkcí jako například EKG, tlaku krve, tělesné teploty, okysličení krve a mnoho dalších, a to u všech hospitalizovaných pacientů na jednom místě. „S pomocí centrální monitorovací stanice je možné rychle reagovat na alarmové příhody a snížit zdravotní rizika u vysoce zranitelné populace pacientů a rovněž zpětně prohlížet data pacientů v čase,” vysvětluje přínos nového zařízení primář oddělení ARO Nemocnice Podlesí MUDr. Roman Hanák.

Dalším pořízeným přístrojem je mobilní dezinfekční systém. Ten zajišťuje dezinfekci rozptýlením účinné látky, aerosolu, v prostorech intenzivní péče. Technologie nabízí výběrem vhodného dezinfekčního prostředku způsob, jak účinně zničit patogenní mikroorganismy, tedy bakterie, plísně či spóry a samozřejmě také viry včetně v současné době tolik obávaného koronaviru.

„Pro tento rok navíc plánujeme nákup dvou přístrojů pro umělou plicní ventilaci nejvyšší třídy, které zajišťují náhradu při selhání dýchání pacientů. Jde o složité zařízení, které postiženým pacientům pomáhá s dýcháním, tedy dodává kyslík, odvádí kysličník uhličitý a zároveň mechanicky nahrazuje napadené plíce,” dodává primář. Přístroje využívají pacienti po rozsáhlých úrazech, komplikovaných operacích nebo chronicky nemocní, kterým selhávají plíce, ale také pacienti se závažným zánětem plic, který bývá jedním z nejzávažnějších komplikací infekce koronavirem. „Na příkladu současné epidemie COVID-19 se ukázalo, že tento přístroj má zásadní vliv na to, zda nejpostiženější lidé v případě zánětu plic toto onemocnění přežijí,” zdůraznil primář MUDr. Roman Hanák.

Oddělení ARO třinecké Nemocnice Podlesí poskytuje zázemí zejména pro činnost chirurgického oddělení. Podílí se na přípravě pacienta před operačním zákrokem, provádí anestezii, monitoruje stav pacienta v průběhu operace a v pooperačním období. Jeho služeb rovněž využívá oddělení kardiologie, kardiochirurgie a intervenční radiologie v péči o rizikové pacienty.