Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Nemocnice Podlesí v Třinci zkrátila objednací lhůty na magnetickou rezonanci na polovinu

25.11.2019

O polovinu méně času čekají nově pacienti vyžadující magnetickou rezonanci v Nemocnici Podlesí v Třinci, která patří do skupiny AGEL. Díky nadstandardnímu nasazení tamních odborníků z Oddělení intervenční radiologie a navýšení odpoledních směn zde nyní vyšetří dvakrát více pacientů. Běžná čekací doba na magnetickou rezonanci v Moravskoslezském kraji přitom dosahuje při neakutních zdravotních potížích i tří měsíců.

I před zkrácením čekací doby byli radiologové v Nemocnici Podlesí v Třinci vysoko nad průměrem, co se objednacích lhůt týče, kdy se na vyšetření magnetickou rezonancí čekalo zhruba 8 týdnů. „Při 3 až 5 odpoledních směnách jsme za rok 2018 vyšetřili 2 734 pacientů a nejčastěji šlo o vyšetření mozku a páteře. Od září 2019 realizujeme měsíčně 12 odpoledních směn a naším cílem bylo zkrátit čekací dobu na 3, maximálně 4 týdny, což se i podařilo, a aktuálně nabízíme termíny ještě před Vánoci. V prosinci nás trošku zbrzdí vánoční svátky, během nichž standardně poběží pouze pohotovostní provoz. Pacienti, kteří se budou objednávat po novém roce, už ale opět dostanou termín v řádu 3-4 týdnů,“ pochvaluje si MUDr. Marian Wierzgoń, primář oddělení intervenční radiologie Nemocnice Podlesí v Třinci, která je spádovým pracovištěm magnetické rezonance převážně pro okres Frýdek – Místek.

Průběh a doba vyšetření magnetickou rezonancí se odvíjí od vyšetřované oblasti, o kterou standardně žádá odesílající lékař, a od rozsahu případného onemocnění. „Naše nejčastější vyšetření páteře trvá dvacet minut, vyšetření mozku, kolene, kotníku či ruky půl hodiny a více než hodinu vyšetření jater či břicha s aplikací kontrastní látky intravenózně, půl hodiny vyšetření mozku, kolene, kotníku či ruky a více než hodinu vyšetření jater či břicha s aplikací kontrastní látky intravenózně. K takovému vyšetření se musí pacient dostavit na lačno, nesmí jíst 4 hodiny před začátkem vyšetření, po vyšetření musí přijímat větší množství tekutin,“ radí primář MUDr. Marian Wierzgoń s tím, že k vyšetření bez podání tzv. kontrastní látky není třeba žádné přípravy.

Během vyšetření je však nutná spolupráce pacienta, který musí dokázat ležet na zádech nehnutě. „Pacient se uloží na vyšetřovací stůl, který zajede s pacientem do vyšetřovacího prstence, tzv. gantry přístroje, což je tunel délky asi 200 cm a průměru asi 70 cm. Radiologický asistent spustí objednané vyšetřovací sekvence, eventuálně po dohodě s lékařem doplní další, aby vyšetření mělo co největší přínos. Během vyšetření má pacient možnost komunikace s vyšetřujícím personálem, nemůže-li vydržet ležet, je možnost vyšetření okamžitě přerušit,“ upřesňuje primář MUDr. Marian Wierzgoń s tím, že pacient musí být také schopen tolerovat stísněný prostor.

Vyšetření magnetickou rezonancí s poloviční čekací dobou je v kraji vzácnou raritou a mohou jej podstoupit pacienti i mimo spádový region. „Naše zařízení magnetické rezonance je přístupné všem, s jediným omezením pro děti, pro které není zřízeno pediatrické oddělení,“ upřesňuje primář MUDr. Marian Wierzgoń.

„Jsem hrdý, že právě díky naší nemocnici je magnetická rezonance v regionu dostupnější. Lidem se výrazně zkrátily čekací doby na vyšetření, a tedy i období nejistoty a čekání na diagnózu týkající se jejich zdravotního stavu,“ sdělil předseda představenstva Nemocnice Podlesí MUDr. Radek Neuwirth.

Kromě vyšetření magnetické rezonance provedlo za loňský rok Oddělení intervenční radiologie 13 994 vyšetření ultrazvukem, 5 766 vyšetření tomografem (CT), angiografická vyšetření u 863 pacientů a celkem 1115 angioplastik. Oddělení poskytuje služby lůžkovým oddělením nemocnice, jejím ambulancím, praktickým lékařům z okolí a lůžkovým oddělením, odborným ambulancím a praktickým lékařům z okresů Frýdek Místek, Karviná a Nový Jičín. Spolu s Centrem cévní a miniinvazivní chirurgie realizuje oddělení Intervenční radiologie vaskulární program Komplexního kardiovaskulárního centra Nemocnice Podlesí v Třinci.

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Radka Miloševská
Email: radka.milosevska@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: