Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

O nemocnici

Děti na Slovensku se naučily díky Nemocnici Podlesí základy první pomoci a techniku správného mytí rukou

15.9.2015

Žaludeční a střevní infekce, ale také chřipka nebo zápal plic jsou nemoci, jejichž původci se přenášejí nesprávnou hygienou a celosvětově mají na svědomí životy milionů dětí i dospělých. Prevence je přitom jednoduchá – pořádně si umýt ruce mýdlem. Zdravotnice Nemocnice Podlesí, která je členem skupiny AGEL, proto pravidelně vyrážejí školit nejohroženější skupinu – děti. Naposledy navštívily základní školu v obcích Svrčinovec a Skalité na Slovensku, kde žáky učily také základům poskytování první pomoci.

Cílem návštěvy nebylo pouze děti naučit správným hygienickým návykům. Dvě zkušené zdravotnice školákům také vysvětlily, jak pomoci člověku v ohrožení života. „Nácvik první pomoci děti očividně zajímal, protože cítily, že jde o dramatické situace, kde je potřeba reagovat rychle a správně. Problémy s hygienou se snažíme zatraktivnit tím, že hovoříme o bakteriích, které nejsou pouhým okem vidět, a o nebezpečí, které mohou způsobit,“ upřesňuje Bc. Renata Bieleszová, ústavní hygienička z Nemocnice Podlesí.

„Děti jsou velmi vnímavé a i ty nejmenší jsou schopny si osvojit alespoň základy první pomoci. Stává se, že někdy zachrání život i předškoláci, takže školení určitě smysl má,“ dodává Mgr. Monika Kubalíková, staniční sestra příjmového oddělení s dlouholetou praxí na ARO, která je iniciátorkou projektu a zároveň autorkou konceptu a průběhu školení.

Dětem se školení líbilo, aktivně se zapojovaly do nácviku umělého dýchání. Nejčastěji se ptaly, kolik životů už zdravotnice zachránily a v jakých situacích. Při nácviku hygieny se umývaly tak dlouho, dokud si pod UV lampou nezkontrolovaly, že jsou jejich ruce již dokonale čisté. „Teprve pak byly spokojené. Některé si chtěly UV lampu ihned pořídit domů a ptaly se, kolik taková lampa stojí a kde se dá pořídit,“ dodala s úsměvem Renata Bieleszová.

Zpět

Tiskový mluvčí

KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Adam Knesl
Email: adam.knesl@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: